|

KDAJ JE ZLOM KOSTI NEVAREN?

Zlom kosti sodi med težke travmatološke dogodke, ko mora pacienta obravnavati zdravnik. Velikokrat je potrebna operacija, kasneje pa je zelo pomembna rehabilitacija pacienta, da lahko po zlomu zaživi normalno, samostojno življenje.
V spodnjem prispevku bomo pisali o tem, kdaj je zlom kosti nevaren za pacienta, ne le za primer smrti, vendar tudi za primer, ko po zlomu pacient ni več samostojen in je njegovo življenje odvisno od pomoči drugih oseb. Vabljeni k branju!

 

Zakaj je zlom kolka pri starejših nevaren?

Zlom kolka je pogost in hkrati zelo nevaren pri starejših, saj po takšni nesreči velikokrat ne shodijo več. Zato so odvisni od pomoči drugih, sorodniki jih dajo v dom starejših, kjer imajo stalno oskrbo. Na povezavi preberite, zakaj je rehabilitacija po zlomu kolka tako dolgotrajna in je za starejše zelo težka.

Zakaj je zlom kolka pri starejših tako pogost?

Zlom kolka pri starejših se najpogosteje zgodi kar v njihovem domu. Zlom na nevarnih, drsečih površinah kopalnice, je zelo pogost. Prav tako robovi tepihov niso nič prijazni do starejših, ki imajo gibalne težave zaradi degenerativnih sprememb letom primernih. Starejši imajo pogosto bolečine v križu, ki jim onemogočajo normalno gibanje ali pa celo potrebujejo pomoč v obliki bergle, hojice… Zato premikanje po lastnem domu večkrat predstavlja izziv in se zgodi nesreča.
Da do zloma kolka pri starejšemu ne bi prišlo, svetujemo, da poskrbite za varnost lastnega doma:

  • odmaknite preproge, ki so nevarne za spotikanje;
  • strme stopnice opremite z ograjo,
  • v kopalnici poskrbite za nedrsno površino,
  • visoko kad v kopalnici zamenjajte za, s tlemi poravnano, tuš kabino,
  • poskrbite, da ima starejši primerno obutev…

 

Zakaj zlom gležnja terja dolgo rehabilitacijo?

Zlom gležnja terja dolgo in predvsem sistematično rehabilitacijo zato, da se zlomljenemu gležnju povrne stabilnost, gibljivost in moč. Gleženj je sklep, ki nosi veliko teža našega telesa in po zlomu se gleženj ne sme obremenjevati tako dolgo, dokler kost ni popolnoma zaceljena. Dolžina celjenja gležnja pri zlomu je odvisna od tega ali je zdravljenje operativno ali konzervativno. V povprečju je kost zaceljena med 6. in 8. tednom. Potem sledi rehabilitacija, saj je potrebno ojačati mišice in sklepu povrniti gibljivost. Naj spomnimo, da je oteklina pri zlomu gležnja prisotna zelo dolgo. Zlom gležnja je torej precej nevaren za starejše, tiste, ki imajo povečano telesno težo in tiste, ki imajo pridružene bolezni, kot so osteoporoza ali diabetes.

Zakaj je rehabilitacija pomembna?

Rehabilitacija in povrnitev psihofizičnih sposobnosti po poškodbah gibalnega sistema je proces, ki zahteva izurjen tim ter veliko časa, vztrajnosti in dela. Na tej poti bolnikom lahko pomagajo s kombinacijo naravnih zdravilnih dejavnikov, sodobne opreme in strokovnega ter predanega osebja na fizioterapiji ali v toplicah.

Cilj rehabilitacije je:

  • zmanjšuje bolečine,
  • poveča gibljivost sklepov,
  • krepi vzdržljivost in moč mišic,
  • sprosti ter regenerira.

Najpogosteje uporabljeni fizikalni postopki so:

  • protibolečinska električna stimulacija – tens, diadinamični tokovi, interferenčni tokovi,
  • magnetoterapija,
  • ultrazvok,
  • laser…

 

Kako osteoporoza vpliva na nevarnost zloma kosti?

Osteoporoza je bolezen kosti, ko se gostota kostne mase znižuje.  Po domače povedano, so takšne kosti porozne oziroma luknjičaste. Takšna kost se hitreje zlomi, kar pa je še bolj nevarno: takšna kost se zelo počasi celi.
Na povezavi Osteopenija je čas ko lahko preprečite osteoporozo preberite za kakšno bolezen gre, kdo je najpogosteje prizadet in ali lahko kaj storite sami, da ne pride do nje.

 

Zakaj so poškodbe pri starejših pogoste?

Z leti se splošna gibljivost manjša, še posebej, če se zanemarita redna telesna vadba in fizična aktivnost. Zmanjšana sposobnost hitrega reagiranja v nevarnih situacijah, pešanje vida, precenjevanje lastnih sposobnosti, pa tudi nekatera bolezenska stanja (npr. osteoporoza) lahko pripomorejo k temu, da so poškodbe pri starejših pogoste.

Zlomi pri starejših se pojavijo največkrat kot posledica padcev doma ali v bližnji okolici doma ter pozimi na poledenelih površinah. V zdravstvenih domovih, najpogosteje obravnavajo starejše po zlomih zapestja, kolka, gležnja, redkeje pa zloma hrbtenice zaradi osteoporoze.

Kako preprečiti nevarne zlome?

Dejavniki, ki vplivajo na zmanjševanje števila poškodb pri starejših, so:

  • učinkovita preventiva,
  • učinkovita zdravstvena vzgoja o nevarnostih in preprečevanju poškodb,
  • sprememba bivalnega okolja v smislu izboljšanja varnosti in odprave arhitektonskih ovir,
  • zdrav način življenja,
  • merjenje mineralne kostne gostote za hitro odkrivanje osteoporoze itd.

Viri:

ARTRITIS

ARTROZA

BOLEČINE V KOLENU

MAGNETNA TERAPIJA

Similar Posts