Kako poteka montaža toplotne črpalke – primer iz prakse

Zamenjava ogrevalnega sistema s toplotno črpalko energetsko učinkovitost poveča vse do 75 %. Zato jo priporočamo vsem, ki razmišljajo o zamenjavi obstoječega sistema ogrevanja. Ob njeni vgradnji se nam porajajo številna vprašanja. Kako poteka montaža, kakšna je predpriprava, kam z starim sistemom ogrevanja, kam namestimo zunanjo in notranjo enoto. Poiskali bomo odgovore na ta vprašanja na primeru iz prakse.

Ob odločitvi za nov ogrevalni sistem ali prenovo starega sistema s toplotno črpalko se nam zastavljajo številna vprašanja glede montaže in upravljanja novega ogrevalnega sistema. Številni se bojijo, kako bo izvedena montaža, koliko časa bodo brez ogrevanja in tople vode, kaj prinašajo posegi.

Strokovnjaka montirata toplotno crpalko.

Da bomo bolje razumeli proces vgradnje toplotne črpalke, si bomo pobližje ogledali primer na praksi. Kot bomo videli je lahko montaža toplotne črpalke, če jo zaupamo izkušenemu in strokovnemu izvajalcu, končana zelo hitro. V zgolj 14 urah.

Pregled obstoječega stanja in iskanje rešitev

Hiša s 165 m2, ki je bila zgrajena v letih 1995/1996 in je za te čase dobro izolirana, se je pred zamenjavo ogrevala z zemeljskim plinom. Letna poraba plina je znašala 2000–3000 m3, kar je za lastnike predstavljalo ogromen strošek. Zato so se odločili, da poiščejo ugodnejšo alternativo.

Dodati velja, da jim je bilo poleg stroškovne učinkovitosti pomembno, da bo ogrevalni sistem, ki bo nadomestil obstoječega, nezahteven za uporabo in upravljanje.

Hisa, ki ogreva bivalne prostore in sanitarno vodo s toplotno crpalko.

Odločili so se za toplotno črpalko – sodoben in okolju prijazen način ogrevanja, ki nudi izjemno varčno in samostojno ogrevanje bivalnih prostorov in sanitarne vode. Njena vgradnja je hitra in enostavna, uporaba pa udobna.

Po izračunih pred prenovo naj bi toplotna črpalka Orca Duo z močjo 11,2 kW, ki so jo izbrali, ustvarila vsaj 35% prihranke.

Montaža topotne črpalke v 7 korakih

In kako je potekala montaža in vzpostavitev ogrevanja s toplotno črpalko. Za lažjo predstavo smo celoten proces razdelili in opisali v 7 korakih.

  1. Demontaža in odstranitev starega sistema ter zatesnitev vseh nepotrebnih starih inštalacij.
  2. Priprava podstavka zunanje enote; na pripravljeno mesto oziroma izkop se vstavili betonski podstavek za stabilno namestitev zunanje enote. Pri izboru lokacije je bilo potrebno upoštevati racionalne in estetske kriterijem.
  3. Postavitev notranje enote – toplotno črpalko Orca z vgrajenim 300 l grelnikom sanitarne vode so postavili na mesto, kjer je bila prej peč na zemeljski plin zaradi enostavnosti in bližine obstoječih priključkov.
  4. Postavitev zunanje enote Mitsubishi Zubadan na pripravljen betonski podstavek.
  5. Povezava notranje in zunanje enote s freonskim plinom ter električnimi vodniki in vakumiranje povezave.
  6. Priklop sistema na sanitarno vodo in izvedba električnega priklopa. Priklopiti je bilo potrebno še preostale elemente za ogrevanje ter napajanje notranje enote – obtočna črpalka, mešalni ventil, tipalo sobne temperature.
  7. Vklop toplotne črpalke, dodatno odzračevanje in dopolnjevanje ogrevalnega sistema z vodo ter nastavitev parametrov. Izhodiščne nastavitve so nastavili izvajalci ter ob enem zagotovili tudi strokoven nadzor nad učinkovitostjo celotnega delovanja. Z nastavitvami lahko sicer lastniki upravljajo sami.

Vse zgoraj navedene korake si lahko ogledamo v spodnjem videu.

Kako dolgo je trajala montaža toplotne črpalke?

Monterji so bili z vgradnjo in vzpostavitvijo ogrevalnega sistema gotovi v dobrem dnevu in pol oziroma v 14 urah. V tem času so izvedli pripravo, vgradnjo, priklop, zagon in predstavitev sistema ter njegovega upravljanja.

Kot je izpostavil investitor je bila njihova želja, da bi jih vgradnja toplotne črpalke čim manj obremenjevala in posegala v vsakdan: »Dobili smo vse, kar nam je bilo s strani izvajalca in dobavitelja sistema zagotovljeno. Hitro in strokovno montažo toplotne črpalke ter učinkovito delovanje.«

Similar Posts